ЕУРОПОЛ: Идентификовано 16 осумњичених трговаца људима и 60 потенцијалних жртава

Између 17. и 20. септембра у Апелдорну, у Холандији, 76 стручњака из 27 земаља удружило је снаге како би надгледали, открили и истражили трагове о активностима трговине људима које омогућава интернет. Трговина људима путем интернета је растућа претња која превазилази границе. Док површинска мрежа остаје кључно средство за трговце људима, сложеност идентификације индикатора експлоатације на мрежи представља значајне изазове.

Европол и његови партнери користе међународну сарадњу и технолошку експертизу да би се супротставили овим претњама, радећи на заштити рањивих појединаца и разбијању криминалних мрежа. Ова заједничка акција имала је за циљ да идентификује кључне индикаторе трговине људима на онлајн платформама, истражи како трговци људима могу злоупотребити легалне пословне структуре и унапредити нове кривичне истраге.

Стручњаци су такође учествовали у радионицама и обукама који су се бавили хитним изазовима као што су криминална употреба друштвених мрежа за трговину органима, употреба криптовалута и крипто образаца, идентификација трговине људима на платформама за игре и другим техничким аспектима онлајн истрага о трговини људима. .

Неки од резултата укључују:

-252 проверених ентитета (као што су платформе, особе, корисничка имена, локације и бројеви телефона)

-Проверено 40 онлајн платформи (за сексуалну и радну експлоатацију и трговину органима)

-Идентификовано је 16 осумњичених трговаца људима

-Идентификовано 60 потенцијалних жртава трговине људима

Модерно ропство – „кућни“ дечак или девојчица продати за 20 000 евра

Током акционих дана, истражитељи су се фокусирали на прикупљање знања о томе како криминалци користе онлајн огласе за регрутовање жртава и олакшавање транспорта и смештаја. Стручњаци су идентификовали мрачну веб страницу на којој стотине трговаца људима нуде низ услуга које укључују и мушке и женске жртве свих узраста. Цене варирају од 800 УСД до 2 000 УСД по сату, у зависности од старости и „вештина“ жртава. Стални „кућни“ дечак или девојчица се продају за између 20 000 УСД и 60 000 УСД на истој веб страници.

Истражитељи су такође имали за циљ да идентификују платформе које могу олакшати трговину људима и експлоатацију на бази злочина као услуге. Њихова онлајн истрага покривала је потенцијалну трговину и експлоатацију украјинских жртава, као и коришћење мање познатих платформи друштвених медија за олакшавање трговине људима. Стручњаци су идентификовали нови феномен – е-сводитељство. Овај тренд у настајању све више занима починиоце. Истраживачи су открили две платформе које нуде ‘курсеве о животном стилу’ и обуку за мушкарце који желе да постану менаџери ‘ОнлиФанс’, у суштини их упућујући како да постану е-сводници и да експлоатишу жене.

подршка Европола

Еуропол је подржао координацију оперативних активности, олакшао размену информација и пружио аналитичку подршку. На дан акције, Еуропол је распоредио једног стручњака у центар за координацију како би олакшао размену информација у реалном времену и унакрсну проверу оперативних информација у односу на Еурополове базе података. Ово је службеницима који су учествовали из националних органа за спровођење закона омогућило даље истражне трагове.

27 земаља учесница:

Државе чланице ЕУ: Аустрија, Белгија, Кипар, Чешка Република, Финска, Француска, Немачка (ко-лидер акције), Мађарска, Исланд, Ирска, Литванија, Холандија (ко-лидер акције), Пољска, Португал, Румунија, Словачка, Словенија , Шпанија, Шведска.

Земље које нису чланице ЕУ: Албанија, Бразил, Грузија, **Косово, Молдавија, Србија, Украјина, Уједињено Краљевство (вођа акције).

Агенције ЕУ: Еуропол и Еуројуст

 

Извор: „EUROPOL“

Podelite ovu stranicu: